2023. november 22-én a BKIK és a Center for International Private Enterprises a Magyar Közgazdasági Társaság, a Lengyel-Magyar Gazdasági Kamara és a Hungarian Business Leader Forum támogatásával konferenciát szervezett „Opportunities to Raise Compliance Awareness in the V4 Countries” címmel. A konferencián hazai és nemzetközi előadók egyaránt részt vettek. A konferencia fontos üzenete volt, hogy a kis- és középvállalati szektor fejlődéséhez elengedhetetlen a részvétel a törvények, szabályok és az erkölcsi normák megalkotásában. Olyan civil szervezetekre, kamarákra és üzleti szövetségekre van szükség, amelyek ebben a folyamatban segítséget tudnak adni a tájékozódáshoz a hosszú távú fejlődési folyamatról, és hozzá tudnak járulni a vállalatok fennmaradásához és prosperitásához.
A konferencia azt is megerősítette, hogy a térségben működő kis- és középvállalatok olyan kulturális egységet is alkotnak közös történelmi hagyományaik alapján, ami alapjául szolgálhat a hálózatosodásnak a térségben, és lehetőséget ad arra is, hogy piacaik nagyobb mértékben egységesüljenek, megtalálják és kihasználják az együttműködésben rejlő előnyöket.
A konferencia egy hosszabb rendezvénysorozat fontos mérföldköve volt, ami ez év májusában kezdődött. Együttműködésben a Győr-Moson-Sopron Vármegyei, a Hajdu-Bihar Vármegyei és a Pécs-Baranya Vármegyei kamarákkal kutatás és ehhez illeszkedő tréningsorozat is folyt a kis- és középvállalatok szabálykövetési hajlandóságáról, tudatosságáról és igényeikről ezen a területen. A tréningsorozat fontos tanulsága volt, hogy jelen van az a vállalati kör Magyarországon, amelyik érdekelt a tisztességes üzleti gyakorlatot folytató cégek hálózatosodásában. Keresik azokat a szakmai támpontokat, segítséget, amelyik segít feloldani dilemmáikat az üzleti siker és az etikus, szabálykövető magatartás között. A tréningek és az ehhez kapcsolódó kutatások tapasztalata volt az is, hogy ehhez nagyobb mértékben van szükség stratégiai gondolkodásra a kkv-k körében, ami annál, hogy az operatív ügyekbe bevonnak másokat. Ez utóbbi sem egyszerű feladat, a cég újraszervezését és belső szabályozását igényli. Ebben a tekintetben a compliance, a szabálykövetés is nagy segítséget jelent. Ugyanakkor a szabályalkotás stratégiai kérdés, hiszen ennek keretében etikai és üzletpolitikai problémákat kell stratégiailag megoldani. A stratégiai gondolkodás ugyanakkor közösséget, közös gondolkodást igényel a cégek részéről akár egymás között is. Megnő a szerepe a kooperációnak a verseny mellett, ezért is nélkülözhetetlen a szövetségek, kamarák, amelyek a kooperációra tudnak ösztönözni, annak hatékonysági és nemzetközi versenyelőny jellegét tudják erősíteni.
A képek a konferencia pillanatait örökítették meg.
Balog Ádám, Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, alelnök