A Citgo eladása nagy veszteség Venezuelának

Venezuela a küszöbön áll a küzdelmét a CITGO Petroleum Corporation tulajdonjogáért, amelyik jelenleg az amerikai székhelyű PDV Holding, egy Delaware-ben bejegyzett, Texas-i székhelyű, de érdemi tevékenységet nem folytató holdingvállalat közvetett leányvállalata. A venezuelai kormány emellett jogi lépéseket jelentett be a folyamat résztvevői ellen. A vállalatot több mint 20 milliárd dollárnyi adósság terheli.

Hugo Chávez volt elnök annak idején elrendelte a venezuelai és külföldi vállalatok kisajátítását, figyelmen kívül hagyva számos nemzetközi szerződést. Ennek következtében sok vállalat nemzetközi választott bírósághoz fordult, aminek során az ICSID és a Világbank jogosnak találta követelésüket. Ezek a szervek arra kötelezték Venezuelát, hogy kártalanítsa a kisajátított vállalatokat. Ezt követően több cég az amerikai bíróságok elé vitte ügyét, különösen Delaware-ben, ahol egy szövetségi bíró elrendelte a CITGO részvényeinek árverését, hogy a hitelezők behajthassák tartozásaikat.

A venezuelai kőolajipari minisztérium kérte az eladás leállítását, mivel a CITGO az állam egyik legfontosabb külföldi érdekeltsége, ezért az amerikai leányvállalat elvesztése súlyos következményekkel járna, mivel a CITGO-nak hét nagy finomítója van az Egyesült Államokban, és érdekelt az egész országot átszelő csővezetékekben. Ez az infrastruktúra lehetővé tette Venezuela számára, hogy belföldön termeljen olajat, azt az USA-ban vagy Venezuelában finomítsa, csővezetékeken keresztül visszajuttassa és a benzinkutakon értékesítse. A CITGO árverését július 29-re tervezik, ami egybeesik a venezuelai választásokkal. A kormány arra törekszik, hogy újratárgyalja adósságait, hogy azokat rendben ki tudja fizetni.

A Petróleos de Venezuela (PDVSA), a venezuelai állami olajtársaság a PDV Holding részvényeinek 100%-át birtokolja. Mivel a Nicolás Maduro-rezsim továbbra is ellenőrzi a PDVSA venezuelai működését, a CITGO jelenleg nem tudja feldolgozni a PDVSA által termelt nyersolajat, és nem játszhat semmilyen szerepet a venezuelai olajágazatban.

A Reuters évekkel ezelőtt arról számolt be, hogy a CITGO sakk-mattban van. Valóban, a vállalat eladásáról szóló viták közel egy évtizede tartanak. 1986-ban a PDVSA megvásárolta a CITGO Petroleum 50%-át, a fennmaradó részvényeket pedig 1990-ben szerezte meg. A felvásárlás célja az egyik legfontosabb amerikai piac kihasználása volt. Az eladás okára két magyarázat van eddig, az egyik a venezuelai kormány készpénzszükséglete a fizetési mérleg hiány enyhítésére és a másik a CITGO gyenge teljesítménye. Venezuelának a világ egyik legnagyobb költségvetési hiányával kell szembenéznie, mivel a csődbe ment kormány a teljes olajiparból származó bevételt állami kiadások fedezésére fordítja.

Továbbá Jorge Toledót, amerikai állampolgárt és olajipari vezetőt 2017-ben Venezuelában letartóztatták öt másik CITGO-vezetővel együtt, pénzmosás vádjával alaptalanul. A CNN nyomozása hiteltelenítette a Maduro-rezsim vádjait. Ezek a “Citgo 6” néven ismert vezetők éveket töltöttek börtönben, amíg egy októberi, Biden elnök által aláírt fogolycsere nem biztosította a szabadon bocsátásukat.

Egy ilyen politikai és gazdasági környezetben, amelyről köztudott, hogy erősen polarizált és sok kihívást tartalmaz, Venezuela hat évre választ elnököt. Fontos, hogy tíz elnökjelöltből nyolc beleegyezett, hogy elfogadja a Nemzeti Választási Tanács által kihirdetett eredményeket.

Az olajipar jelentősen befolyásolja Venezuela makrogazdasági mutatóit, ami az úgynevezett “holland betegséghez” vezet. Ez a kifejezés a 60-as évek Hollandiájából származi, és az olajfüggőség káros hatásait írja le. Ennek oka a termelési szerkezet drasztikus eltolódása, az új természeti erőforrásokból származó gazdasági növekedés, ami mögött a nemzetközi olajárak emelkedése volt, különösen az 1973-74-es és 1979-es olajársokkok idején. A betegség tünetei közé tartozik a valuta túlértékeltsége, az államapparátus növekedése, a masszív kormányzati kiadások, a támogatások, az adósságfelhalmozás, a csökkenő ipari termelés, az alacsony termelékenység, az inflációs nyomás, a gyenge versenyképesség, a csökkent mezőgazdasági tevékenység, a nem olajjal kapcsolatos export csökkenése, a súlyos szabályozás és a jövedelmi egyenlőtlenségek.

https://www.reuters.com/business/finance/financial-alliances-build-citgo-share-auction-enters-last-mile-2024-06-17/

https://www.citgo.com/getmedia/528fcc9b-b1a4-4d4b-b083-1f79ea9278ae/2021-CITGO-Annual-Report.pdf

Szólj hozzá!