Interjú dr. Baráth Etelével, a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) Fejlesztéspolitikai Szakosztályának elnökével, korábbi európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszterrel
Baráth Etelét az Európai Unió kohéziós politikájának történetéről és hazai megvalósításáról kérdeztük. Az interjúban elhangzik, hogy a versenyképességet és a hatékonyságot az EU nem mindig tudta összeegyeztetni a felzárkóztatási programok során. Baráth Etele azt is elmondta, hogy a biztonságpolitikai szempontok jelen vannak a területfejlesztési elképzelésekben. Kiemelte, hogy hosszú távú tervezési, stratégiai elképzelések nélkül nem lehet sikeres területfejlesztést megvalósítani, amihez jól működő, gyakorlott tervezési apparátusra van szükség.
https://drive.google.com/file/d/12pM-w25F8bIwgDDJ0hX1-xuP6XUHbltI/view
Baráth Etele 1942-ben született Budapesten, építészmérnökként végzett a Budapesti Műszaki Egyetemen. Pályája első részében az építészet, a városépítészet és a regionalizmus területén végzett tervezői, és tudományos, kutatói munkát. Ezzel párhuzamosan a kezdetektől oktatói munkát is végzett a területfejlesztés és az urbanisztika témákban, 1985-ig a BME-n, az ELTE-n, majd egy évig a Paul Valéry Egyetemen (Montpellier), 2010-től a Budapesti Corvinus Egyetemen.
A rendszerváltás előtt a közlekedéssel és építésüggyel foglalkozó minisztérium államtitkára volt, majd az Osztrák-Magyar Világkiállítás magyarországi kormánybiztosa, amelynek infrastrukturális tervei meg is valósultak. Később volt államtitkár, az európai ügyekért felelős miniszter. Jelölték főpolgármesternek, 16 évig volt országgyűlési képviselő (MSZP), közben a Magyar Országgyűlés Környezetvédelmi és Területfejlesztési Bizottságának elnökeként több új törvény létrejöttét segítette elő, majd az építésügy területén kialakult válság elhárítására létrejött parlamenti bizottság vezetője volt. Több, a területfejlesztés és urbanisztika, valamint a társadalomtudomány tárgykörében végzett kutatásokat, illetve országos terv készítését irányította.. Számos hazai és nemzetközi publikációja jelent meg. 2010-20 között az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság tagja, az Európa 2020 Stratégia Irányító Bizottság elnöke.
1985-ben a regionális tudományok tárgyában védte meg doktori címét, 2007-ben pedig a Budapesti Corvinus Egyetem címzetes egyetemi tanára lett. 1995-től 2016- ig a Magyar Kajak-kenu Szövetség, majd a szövetség Közgyűlésének elnöke. Néhány kitüntetése: A Magyar Érdemrend középkeresztje, Köztársasági Elnöki Emlékérem, MUT, ÉTE, MOB érdemérem, Magyary Zoltán díj. A Magyar Közgazdasági Társaság Fejlesztéspolitikai szakosztályának elnöke.